VBA (Makro) NEDİR?

VBA (Makro) NEDİR?
VBA (Visual Basic for Applications), yıllar boyunca Microsoft Office uygulamaları ile kullanılacak programlama dili oldu. VBA programcıların (ve güçlü kullanıcıların) aşağıdakileri yapmasını sağlayan basit bir programlama dilidir:

– Office uygulamalarını genişletmek ve otomatize etmek
– Office uygulamalarını ve verilerini, başka uygulamalar ile entegre etmek

Temel fikir gerçekten basittir: İnsanların uygulamaları özgünleştirebilmeleri ve kendi ortamlarına uygun beceriler ekleyebilmeleri için, birkaç uygulama için ortak bir dil ve programlama ortamı oluşturmak. Bu yüzden VBA’in basit olması gerekiyordu. VBA’i gereksiniminiz olan veya üşenebileceğimiz herhangi bir tür uygulamayı geliştirmek için kullanmazsınız. VBA sadece temel denetim yapılarını, matematik ve karakter katarı fonksiyonlarını ve değişken kullanım becerilerini sunar. VBA’in asıl gücü, onu destekleyen uygulamaların nesnelerinden kaynaklanır.

Microsoft, VBA 5’in piyasaya sürülmesiyle birlikte bu dili ürünlerine programlanabilir özellikler eklemek isteyen üreticilere lisanslamaya başladı: Örneğin Autodesk AutoCAD. AutoCAD yıllardır programlanabilen bir ortamdı ama, programlama dili özgündü ve başka uygulamalar ile paylaşılamıyordu. Başka pek çok üretici de yazılımlarına programlama dilleri veya başka otomizasyon yöntemleri eklediler. Ancak bu çok sayıda uygulamadan oluşan parçaları bir araya getirmede tutkal işlevi görecek olan global bir dilin gerekliliği açıktı. Sonunda Microsoft VBA’in diğer üreticilerin bu gereksinimlerini karşılayan bir sürümüyle ortaya çıktı, Üstelik VBA Windows altında uygulamaları otomatize etmek için kullanılan evrensel bir dil olma yolunda.

Günümüzde çoğu şirket rafta satılan yazılımları kullanır ve onları özgünleştirme gereksinimleri vardır. Amerika’daki işletmelerin yarısından çoğu Microsoft Office ürünlerini kullanır. Üstelik bu işletmelerin pek çoğu da bu uygulamaları kendi işletme gereksinimlerine uyarlamak için VBA kullanır. Bu eğilim gelecekte sürecek ve güçlenecek. Uygulamaları sadece özgünleştirme gereksinimi değil, aynı zamanda onları iletişim kuracak şekilde birbirine bağlama gereksinimi var. VBA bunu da yapar, üstelik bunun bir sonucu olarak, VBA programcılarına olan gereksinim de önümüzdeki birkaç yıl içerisinde artacak.

Günümüz uygulamaları o kadar güçlü ve o kadar çok özelliğe sahip ki, özgün uygulamalar geliştirmek artık mantıklı değil. Bunun yerine mevcut uygulamaları özgünleştirerek bir arada çalışmalarını sağlamak daha mantıklı. Office 97 uygulamaları bile tipik bir şirketin günlük bilgisayar işlemlerini karşılamaya yeterlidir. VBA desteği veren çok sayıda üçüncü parti uygulamayı da düşünürseniz, onun şirket ortamlarındaki önemini kolayca tahmin edebilirsiniz.

Sybex Yazarları – Microsoft Visual Basic 6 Temel Kullanım Klavuzu

Açılımı, “Visual Basic For Application” Vba Excel Ortamında Visual Basic programla diliyle uygulamalar geliştirmek manasına gelir. (Konumuz Excel olduğu için Excel ortamı diyoruz. Bu MSAccess veya MSWord’ de olabilir vs…) Sybex grubunun açıklamalarına biz de aynı şekilde katılıyoruz.

Bu sayfada Excel’in Visual Basic kodlama penceresinde yazılabilen ve Excel tablosuna hükmedecek kodları ve kısa açıklamalarını bulacaksınız. Bu kodlardan bazıları tamamen bir program ve veya programcık olabileceği gibi bazıları da sadece programdan bir parçadır. Bu parçayı uygun kullandığınızda işinizi kolaylaştıracaktır.

Program parçasını her ne olursa olsun Vba kod sayfasında Sub…End Sub deyimi arasına yazmalısınız. Daha sonra Excel tablosuna da Formlar Araç Çubuğu’nda bulunan düğme ikonuna tıklayarak, Excel çalışma sayfasına çizin.Düğme üzerinde sağ tuşa tıklayın ve açılan menüden Makro Ata komutunu seçin. Çıkan pencereden makro adını tıklayın ve Tamam düğmesine basın. Artık kod sayfasındaki programınızı düğmeye atamış oldunuz. Programı çalıştırmak için Düğmeye tıklamanız yeterli. Biz yine de bu anlattıklarımızı basit bir örnekle aşağıda adım adım izah edelim.

Elimizde bulunan Program parçası Range(“B2”).Select olsun.
1- VBA Kod sayfası açılır.
2- Eğer bir modül açık değilse Araç Çubuklarından yada Menüden Modül komutunu tıklayın ve Madül sayfasını açılır.
3- Kod sayfasına aşağıdaki gibi program yazılır.

Sub Makrom()
Range(“B2”).Select
End Sub
Fark ettiğiniz gibi Sub deyiminden sonra programımıza Makrom ismini verdik.

4- Şimdi de Excel Çalışma sayfasına geçilir. Eğer açık değil ise Formlar araç çubuğu açılır.
5- Bu çubuk üzerindeki Düğme ikonuna tıklanır ve Çalışma sayfasına bir düğme çizilir.
6- Makro penceresi otomatik açılacaktır. Eğer açılmadıysa düğmenin üzrinde farenin sağ tuşuna tıklanır ve Makro penceresi açılır.
7- Açılan makro penceresinde Makrom ismine tıklanır ve Tamam düğmesine tıklanır.

İşte bu kadar, Makroyu çalıştırmak için Excel Çalışma Sayfasındaki düğmeye tıklamak yeterli. Yukardaki Makro sonucunda düğmeye tıklanırsa B2 hücresi seçilecektir.

Ufuk ÇAĞLAYAN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*