Power BI Desktop İle Drill Down ve Drill Up

Power BI desktop karmaşık grafik panoları (Dashboardlar) yerine daha sade ve anlaşılır panolar oluşturmak için her seviye kullanıcının ihtiyacı olan bir araç. Bu makalemizde çok basit bir şekilde Drill özelliğini kullanarak özet ve detay sonuçlara nasıl ulaşacağımızı sizlerle paylaşıyor olacağız.

Öncelikle verilerimizi Power BI aracına aktararak başlıyoruz.

 

Açılış Ekranı karşımıza geldiğinde Get Data diyerek verilerimize ulaşıyor olacağız. Get Data penceresinden verileriniz hangi platformda ya da dosya tipinde ise seçimini gerçekleştiriyoruz biz verilerimizi Excel’ den aktarıyor olacağız.

Excel simgesini seçtikten sonra Connect i tıklıyoruz ve File Dialog penceresinden excel dosyamızı seçiyoruz bu arada tek bir veri sayfası olmak zorunda değil istediğimiz sayfa ya da sayfaları seçebiliyoruz.

Excel kitabını seçtikten sonra gelen pencere Power Query penceresidir aktarmak istediğiniz sayfaları seçebilirsiniz ve düzenleme yapmayacaksanız load demeniz verilerinizi power bi’ a aktarımınızın tamamlanmasını sağlatır.

Artık sağ taraftaki pencerede Excel tablolarınızın Pivot Table da olduğu gibi karşınıza çıktığını görebilirsiniz fakat acaba bu tabloların birbirinden haberi var mı? Bunu öğrenmek için soldaki ilişkiler simgesine tıklamanız yeterli. Verilerimiz doğru bir şekilde ilişkilenmiş bunun sebebi tablolarımızdaki başlıklar ortak verilmiş eğer aksi bir durum olsaydı bu işlemi manuel olarak gerçekleştiriyor olacaktık.

 

Artık Report Simgesine tıklayarak görsellerimizi ortaya çıkartalım.

Sağ taraftaki alanımızdan Visualizations bölümünden Treemap Seçeneğini tıklayarak ekranımıza ekliyoruz.

Fields bölümündeki alanlarımızdan Ana ve alt başlıklarımızı TreeMap e ekliyoruz ve Visual Tools sekmesinden Data/Drill menüsünden Drill Down Seçeneğini aktifleştiriyoruz.

Ardından Hangi ana başlık alanını tıklarsanız altındaki başlıklara ve onlarıda tıklarsanız bir alt başlıklarına ulaşabilirsiniz.

 

Geri dönmek için aynı menüdeki Drill Up butonunu kullanabilirsiniz. Bu menüdeki See Data butonu da incelediğiniz başlığın verilerini görüntületmenizi sağlatır.

Ufuk Çağlayan

MSOS

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*