Microsoft Excel Panel Chart Nedir ve Nasıl Oluşturulur (BiTechMacro)

Panel Chart Nedir?

Microsoft Excel ile rapor hazırladıktan sonra bu raporları anlaşılır bir şekilde sunmak pastanın çileğidir. Bu noktada da iş excel grafiklerine düşer. Temel grafik bilgisi ile oluşturduğumuz görseller her zaman sonuç vermez. Örneğin karşılaştırdığınız veriler birbirinden çok büyük değer farkına sahipse.

Buna benzer durumlarda çoğunlukla ikincil eksen sorunlarımızı çözer, fakat hangi dikey eksenin hangi grafiğe ait olduğunu anlamak zordur işte bu durumda panel chartlar devreye girer.

Panel chart aynı grafik nesnesi üzerinde farklı eksenler oluşturma ve bir grafik üzerinde birden çok grafik çizdirme işlemidir.

Elimizdeki grafik üzerinden gidecek olursak sütun grafiğin birincil ekseni 0 ile 500 arasında bu sınırı -500 ile 500 arasına yükseltiyoruz bu sayede çizgi grafiğimiz aşağı inecek.Ardından çizgi grafiğin dikey eksenini 0-12 aralığından 0-30 gibi geniş bir aralığa çıkarıyoruz.

 

İkincil eksendeki çizgi grafiğimizin ikincil yatay eksenini aktifleştiriyoruz. Ardından ikincil yatay eksenin Label position unu low a getiriyoruz.

Şimdi geriye eksenlere özel format vermemiz gerekli birincil dikey eksende negatiflerin ikincil dikey eksende de 12 nin üzerindeki değerlerin gizlenmesi gerekli. Bu işlem için Format Axis bölümündeki Number sekmesinden custom diyerek Format Code bölümüne kurallarımızı yazıyoruz.

 

İkincil dikey için [<=12]0; yazıyoruz bu  12 den küçük eşit olan labelları göster diğerlerini gösterme demek oluyor.

Birincil dikey eksen içinde 0; yazıyoruz buda pozitif olanlar gözüksün demek oluyor.

*(Pozitif;Negatif;Sıfır;Metin) Format Code Bileşenleri

Artık Panel Chartımız hazır.

Ufuk Çağlayan

MCT and MSOS

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*