Microsoft Excel 2016 ya Eklenen Yenilikler

Windows için Excel 2016’daki Yenilikler

Windows için Excel 2016’da alıştığınız tüm işlevler ve özelliklerin yanı sıra, eklenen bazı özellikler ve iyileştirmelerden bazıları:

Altı yeni grafik türü

1Görselleştirmeler, hem etkili bir veri çözümlemesi hem de cazip bir anlatım için çok önemlidir. Excel 2016’da, mali veya hiyerarşik bilgilerin en yaygın kullanılan veri görselleştirmelerini oluşturmanıza yardımcı olmak veya verilerinizdeki istatistiksel özellikleri ortaya koymak için, alıştığınız zengin biçimlendirme seçeneklerine sahip altı yeni grafik eklendi.

Ağaç Haritası veya Güneş Işığı grafiğini kullanmak için Ekle sekmesindeHiyerarşi Grafiği Ekle‘ye tıklayın, Şelaleiçin Şelale veya Hisse Senedi Grafiği Ekle‘ye tıklayın ya da Çubuk GrafikPareto veya Kutu veya Yatay Çizgi içinİstatistiksel Grafik Ekle‘ye tıklayın.

İsterseniz, Önerilen Grafikler > Tüm Grafikler‘e tıklayarak yeni grafiklerin tümüne bakın.

Waterfall

Alma ve dönüştürme (Sorgu)

Excel 2016 da 2013 Versiyonunda Power BI Tarafında Yer Alan Power Query Yerleşik Olarak Yer Almaktadır.powerQuery

Bu Aracı Kullanarak Web Üzerindeki İstatistiksel Bir Veri Bütününü Excel 2016 ya Aktarıp Bu Veriyi Pivot ve Unpivot Yapma İşlemlerini uygulayabiliriz.

Veri Alacağımız Web Sitesini İnceliyoruz,gapminder

Veriyi Ön İzliyoruz,

gap2

Power Query Aracını Çalıştırıyoruz,

powerQuery

Veri Bütününün Web Yolunu Yapıştırıyoruz,

 

PQ2

 

 

 

Veri Bütünü Excel Dosyası Olduğu İçin Sayfa Seçimini Gerçekleştirmeliyiz.

PQ3

Artık Verimizi Power Query Aracına Aktarımını Tamamlıyoruz.

PowerQ4

Veriyi Tekrar Excel Sayfasına Unpivot Olarak Alıyoruz.

powerQuery4

Web sitesindeki güncellemeleri almak için refresh dememiz yeterli olacaktır.

 

İstersek veriyi tekrar power query aracına alıp pivot görünüme kavuşturabilir satır sütun değişiklikleri yaparak raporumuzun düzenini değiştirebiliriz.

 

 

Tek tıklamayla tahmin(Tahmin Sheet )

Excel’in önceki sürümlerinde, yalnızca doğrusal tahmin kullanılabilir. TAHMİN fonksiyonu Excel 2016 Üstel Düzeltme (örneğin, tahmini. dayanarak tahmin izin verecek şekilde genişletilmiştir ETS()…). Bu işlevsellik, tek tıklatmayla yeni bir tahmin düğme olarak da kullanılabilir. Veri sekmesinde, veri serisinin tahmin görsel öğeyi hızla oluşturmak içinTahmin Sheet düğmesini tıklayın. Sihirbazı, varsayılan ve güvenirlik aralığı tarafından otomatik olarak algılanır seasonality gibi ortak tahmin parametreleri ayarlamak için seçenekleri bulabilirsiniz.

ForecastSheet

3B Haritalar

Popüler 3-B coğrafi görselleştirme aracımız Power Map’in adı değiştirildi. Bu araç artık Excel’de yerleşik olarak bulunuyor ve tüm Excel 2016 müşterilerimize sunuluyor. Bu yenilikçi öykü anlatım özellikleri kümesi 3-B Haritalar olarak yeniden adlandırıldı ve diğer görselleştirme araçlarıyla birlikte Ekle sekmesinde 3B Harita tıklanarak bulunabi3dMaplir.

Hazırlanan Grafiklerin İstenirse Videosu da Oluşturulabilir

3DMapMovie

 

PivotTable iyileştirmeleri

Excel, tanıdık PivotTable yazı ortamı aracılığıyla sağlanan esnek ve güçlü çözümleme deneyimleriyle tanınır. Excel 2010 ve Excel 2013’te, Power Pivot ve Veri Modeli’nin eklenmesiyle bu deneyim önemli ölçüde iyileştirildi. Bu özellikler, verileriniz genelinde gelişmiş modeller hazırlama, bunları ölçüler ve KPI’lerle geliştirme ve sonra da milyonlarca satırda yüksek hızda hesaplamalar yapma olanağı getirir. Verilerin yönetimine daha az odaklanıp önemli öngörüleri ortaya çıkarmaya daha çok zaman ayırabilmeniz için, Excel 2016’da yaptığımız iyileştirmelerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

  • Otomatik ilişki algılama, çalışma kitabınızın veri modeli için kullanılan tablolar arasındaki ilişkileri keşfeder ve oluşturur; dolayısıyla bu işlemleri sizin yapmanız gerekmez. Excel 2016, çözümlemeniz için ne zaman iki veya daha çok tablonun bağlanması gerektiğini bilir ve bunu size bildirir. Tek tıklamayla ilişkileri oluşturma işlemini yapar ve siz de bunlardan hemen yararlanabilirsiniz.
  • Özel ölçüleri oluşturma, düzenleme ve silme, artık doğrudan PivotTable alan listesinden yapılabilir. Bu durum, çözümlemeniz için başka hesaplamalar eklemeniz gerektiğinde size çok zaman kazandırır.
  • Otomatik zaman gruplandırması, zamanla ilgili alanlarınızı (yıl, çeyrek, ay) otomatik olarak algılayıp sizin adınıza gruplandırarak, bu alanları PivotTable’ınızda daha güçlü bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Bunlar birlikte gruplandırıldıktan sonra, PivotTable’ınızda grubu bir eyleme sürükleyin ve detaya gitme özellikleriyle farklı zaman düzeylerinde çözümlemenize hemen başlayın.

PP6


 

PivotChart detaya gitme düğmeleri   , zaman gruplandırmalarını ve verilerinizdeki diğer hiyerarşik yapıları yakınlaştırmanıza ve uzaklaştırmanıza olanak tanır.

PivotChart2016bitechmacroPivotChart2016

 

  • PivotTable alan listesinde arama, tüm veri kümeniz genelinde sizin açınızdan önemli olan alanlara ulaşmanıza yardımcı olur.
  • Akıllı yeniden adlandırma, çalışma kitabınızın veri modelinde tabloları ve sütunları yeniden adlandırmanıza olanak tanır. Her değişiklikte, Excel 2016 tüm çalışma sayfaları ve DAX formülleri de içinde  olmak üzere, çalışma kitabınızdaki tüm ilgili tabloları ve hesaplamaları otomatik olarak güncelleştirir.
  • Çeşitli kullanım geliştirmeleri de yapılmıştır. Örneğin, geciktirilmiş güncelleştirme özelliğiyle Power Pivot’ta birden çok değişiklik yapabilirsiniz ve her birinin tüm çalışma kitabına yayılmasını beklemeniz gerekmez. Değişiklikler; Power Pivot penceresi kapatıldıktan sonra birer birer yayılır.

Çoklu seçim dilimleyicisi

Slicer

Artık dokunmatik bir cihazda Excel dilimleyicisinde birden çok öğe seçebilirsiniz. Önceki Excel sürümlerinde dokunmatik giriş yöntemiyle dilimleyicide bir kerede tek bir öğe seçebildiğiniz bu özellik değiştirilmiştir. Dilimleyicinin etiketinde yer alan yeni düğmeyi kullanarak Dilimleyici çoklu seçim moduna geçebilirsiniz.

Power BI ile çözümlemenizi yayımlama ve paylaşma

Raporu doğru kişilerle paylaşamıyorsanız, rapor tamamlanmış sayılmaz. Veri çözümleme hazırlığını tamamladığınızda, bunu Power BI aracılığıyla, tek bir düğme kullanarak çalışma grubunuzla veya müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Power BI’de yayımlandıktan sonra, veri modellerinizi kullanarak hızla etkileşimli raporlar ve panolar oluşturun. Power BI hizmetinde yerleşik olarak bulunan Excel Online desteğiyle, tümüyle biçimlendirilmiş Excel çalışma sayfalarınızı da görüntüleyebilirsiniz.

PowerBI

Göster özelliğiyle işlerinizi hızla halledin

Excel 2016’da, şeritte Ne yapmak istiyorsunuz? yazan bir metin kutusu olduğunu görürsünüz. Burası, yapmak istediğiniz bir sonraki işlemle ilgili kelime ve tümcecikler girip kullanmak istediğiniz özelliklere veya gerçekleştirmek istediğiniz işlemlere hızla ulaşmanıza imkan sağlayan bir metin alanıdır. Aradığınız konuyla ilgili yardım almayı da seçebilir veya girdiğiniz terimle Akıllı Arama yapabilirsiniz.

PP1

Üzerinde çalıştıklarınız konusunda öngörüler

Bing tarafından desteklenen Öngörüler bölmesi, yalnızca tanımlardan fazlasını sağlar. Sözcük veya tümcecik seçtiğinizde, buna sağ tıklayın ve Akıllı Arama‘ya tıklayın; tanımları, Wiki makalelerini ve web’de yapılan bununla en ilgili aramaları içeren bir öngörüler bölmesi açılır. Ayrıca, istediğiniz zaman Gözden Geçir > Akıllı Arama‘ya gidip buraya bir sorgu girerek de Akıllı Arama’ya ulaşabilirsiniz.

Mürekkep Denklemleri

 

Matematik denklemlerini girmek artık çok daha kolay. Şimdi, çalışma kitabınıza karmaşık bir matematik denklemi eklemek istediğinizde Ekle > Denklem > Mürekkep Denklemi‘ne gidebilirsiniz. Dokunmatik bir cihazınız varsa, parmağınızı veya dokunmatik ekran kalemini kullanarak matematik denklemlerini elle yazabilirsiniz ve Excel de bunları klavye metnine dönüştürür. (Dokunmatik cihazınız yoksa, fareyi kullanarak da yazabilirsiniz). Ayrıca, yazarken yazdıklarınızı silebilir ve seçip düzeltebilirsiniz.

Daha basit paylaşım

Elektronik tablonuzu SharePoint, OneDrive veya OneDrive İş’teki diğer kişilerle paylaşmak için, şeritte Paylaş‘ı seçin.

Bu değişiklikler, işbirliğinin iki önemli yönünü bir araya getirir: belirli belgeye kimlerin erişimi var ve şu anda belge üzerinde sizinle birlikte kimler çalışıyor. Artık, Paylaş iletişim kutusunda, her iki bilgi parçasını da aynı yerde görebilirsiniz.

 

Yeni temalar

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*