Excel’de Hataları ve Gizlenmiş Satırdaki Verileri İşleme Dahil Etmeden Hesaplama =AGGRAGATE()

Excel’de Hataları ve Gizlenmiş Satırdaki Verileri İşleme Dahil Etmeden Hesaplama =AGGRAGATE()

Merhaba, bu makalede Excel’de sık karşılaşılan bir problem olan gizlenmiş satırlardaki verileri ve hataları gözadı ederek hesaplamayan fonksiyonu, =AGGRAGATE() , =TOPLAMA() fonksiyonunun ayrıntılarına değineceğiz.

 

Yukarıda 5 farklı duruma göre Toplama işlemi gerçekleştirilmiştir. Görüldüğü üzere, =SUM() =TOPLA() fonksiyonu, seçilen aralıktaki sayıları toplarken, veri aralığında boş bir hücre ya da metin varsa bu değerleri gözardı edip toplama işlemine dahil etmez.  Üçüncü işlemde hata değeri döndürmemesinin sebebi budur. Ancak ikinci resimde görüldüğü üzere seçilen aralıkta herhangi bir hata varsa, ayrıca dördüncü ve beşinci resimde olduğu gibi gizlenmiş satırlar ya da filtrelenmiş bir veri varsa =SUM() fonksiyonu doğru bir şekilde çalışmaz.

=AGGRAGATE() =TOPLAMA() Fonksiyonu ile bu sorunların üstesinden gelin.

AGGRAGATE()  fonksiyonu hesaplanacak alanda , varsa bir istisnai duruma göre doğru bir şekilde hesapalama işlemi gerçekleştirir. Birinci parametrede bu fonksiyon ile hangi işlemi yapmak istediğinizi belirtiyorsunuz. İlgili fonksiyon için 1 den 19’a kadar nümerik bir değer atanmıştır. İkinci parametrede ise, hesaplamayı yaparken, nelere dikkat etmesi gerektiğini belirtiyorsunuz. Gizli satırların işleme dahil edilmemesi, hataların gözardı edilmesi gibi durumları belitrebilirsiniz.

 

 

 

Üçüncü parametrede ise hesaplanacak alanı belirtiyorsunuz.

 

Sonuç olarak, SUM, COUNT, MAX, MIN, PRODUCT, SMALL, LARGE gibi fonksiyonları kullanabileceğiniz her durumda hatta daha fazlası için, AGGRAGATE() fonksiyonu tercih edebilirsiniz.

Kubilay Taştutar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*