Conditional Formatting’e Alternatif: Number Formatting

Her ne kadar Koşullu Biçimlendirme, Veri Setlerini vurgulamak için farklı renkler uygulayabilse de, Excel Sayfasında bir değişiklik olduğunda, (Yeni bir veri girişi, yeni bir hesaplama vs,) koşullu biçimlendirme özelliği ile yapılan kural ya da kurallar yeniden hesaplanır. Bu duruma VOLATILE* denir.  Eğer büyük veriler üzerinde çalışıyorsanız ve mevcut sayfanızdaki verilerde koşullu biçimlendirme kuralları varsa, fonksiyonların yüküne bir de koşullu biçimlendirme kuralları eklenir ve çalışma sayfanız yavaşlayabilir, hatta cevap vermez duruma gelebilir. Koşullu biçimlendirmenin RAM kullanımını azaltmak adına Excel’in Number Formatting [Sayı Biçimlendirme] özelliği kullanılabilir. Number Formatting,  Conditional Formatting kadar etkili olmasa da, çalışma sayfasında dilediğiniz değerleri renklendirebilmek adına kullanılabilecek, aynı zamanda da daha hızlı çalışmanızı sağlayabilecek alternatif bir özelliktir.

STANDART CONDITIONAL FORMATTING

Aşağıdaki resimde, altı farklı koşullu biçimlendirme örneği görülmektedir. Hücrenin değeri 85’in altına düştüğünde farklı biçimlerde renklenmektedir.

cf1

A sütunu, Conditional Formatting’den Icon Sets(Simge Kümesi) özelliği ile biçimlendirilmiştir. Hücre değeri 85’in altına düştüğünde, kullanıcıyı kırmızı bayrakla uyarmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirmek için,

  • Biçimlendirilecek Hücreler seçilir.
  • Home Sekmesi Styles Alanı Conditional Fotmatting 3 Flags (3’lü Bayrak) seçilir.
  • Tekrar Home Sekmesi Styles Alanı Conditional Formatting Manage Rules(Kuralları Yönet).
  • Edit Formatting Rule Penceresinde, Icon Özelliği’ne gelerek, ilk iki değeri No Cell Icon olarak değiştirdikten sonra, Type Alanları sayıya çevrilir. Son olarak da değer olarak 90 ve 90’dan büyük herhangi bir değeri girdikten sonra OK’a basılır.
  • Conditional Formatting Rule Manager Penceresini de kapamak için OK’a Basılır.

cf2

Sonuç: 85’in altındaki her değer için hücre içerisinde kırmızı bir bayrak belirir. Çünkü bu bayraklar Conditional Formatting’i kullanır ve Exel sayfasında bir değişiklik olduğunda yeniden hesaplanır.

CUSTOM NUMBER FORMATTING (İsteğe uyarlanmış Sayı Biçimlendirmesi).

B sütunundan F sütununa kadar olan hücrelerde beş farklı Number Format özelliği ile 85’in altındaki değerler vurgulanmıştır. A sütunundaki gibi bir bayrak kadar etkileyici olmasalar da hücreleri değişken hale getirmeden biçimlendirir. Bu işlemi gerçekleştirmek için,

  • Biçimlendirilecek Hücreler seçilir.
  • CTRL-1 ile Format Cells(Hücreleri Biçimledir) Penceresi açılır.
  • Number(Sayı) Sekmesinde Custom(İsteğe Uyarlanmış) seçilir.
  • Tür alanına isteğe uyarlanmış bir biçimlendirme kodu girilir. (Aşağıda ayrıntılandırılmıştır.)
  • Pencereyi Kapamak için OK’a Basılır.

cf3

Custom Number Format (İsteğe Uyarlanmış Sayı Biçimi) “;” ile ayrılmış dört farklı alandan oluşur.  Bu alanlar Pozitif, Negatif, Sıfır ve Metin türündeki veriler için kullanılır. Bu dört Alanı aynı anda kullanmak yerinde ayrı ayrı da kullanabilirsiniz, Ayrıca sadece sayı biçimlendirmesi değil, renklendirme işlemi de gerçekleştirebilirsiniz. İstediğiniz bir rengi Köşeli Parantez “[ ]” içerisinde yazarak ilgili alanın belirttiğiniz renkle koşullanmasını sağlayabilirsiniz.

Örneğin Şekil-1’de B sütunu [Red][<85]0 sayı biçimlendirmesini kullanır. [Red] Renk, [<85] Koşul, 0 ise sayı formatını temsil eder. 0 yerine herhangi bir sayı formatını kullanabilirsiniz. Örneğin; 0,00 , #,## 0,00 ya da ($0,00) gibi.

Sayı formatından kullanabileceğini renkler [Black], [Blue], [Cyan], [Green], [Magenta], [Red],  [White] ya da[Yellow] dur. Ayrıca [Color1] den [Color56] ya kadar olan renk paletini de kullanabilirsiniz. Bu renk Paletine File (Dosya), Options(Seçenekler) Save(Kaydet), Colors(Renkler)  diyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Modify seçeneği ile bu renkleri kendiniz de düzenleyebilirsiniz.

cf4

 

 

DİĞER SAYI BİÇİMLENDİRME TEKNİKLERİ

Normal bir Conditional Formatting biçimlendirmesinden farklı olarak, değerleri vurgulamak adına  * yıldız ile başka bir karakter daha kullanılabilir. Örneğin D sütununda,  hücrenin içinde sayıdan kalan boşlukları doldurmak adına ** kullanılmıştır. İlk * Excel’e hücrede kalan boşluğu kendisinden sonra gelen karakter ile doldurmasını söyler. İkinci * ise doldurulacak karakterdir. E sütununda ise “*>” formatı kullanılmıştır. * boşlukları doldur komutu verir. Büyüktür işareti de “>” hücrenin doldurulacağı karakterdir. F de ise, “Alarm! ” metni yazılmıştır. Rakamla bitişik olmaması adına,  son çift tırnak (“) bir boşluk bırakılarak yazılmıştır.

cf5

Aşağıdaki şekilde kuralların nasıl yazıldığı listelenmiştir.

cf6

EXCEL ÇALIŞMA KİTABI VOLATILE MI?

VOLATOLE kelimesi borsada ve C, C++ ve Java gibi programlama dillerinde kullanılan bir terimdir.  Borsada sürekli değişen değerler için kullanılır. Yazılımda ise, Volatile olarak tanımlanan bir alana yapılan yazma ve okumaları optimize etmemesinin istendiği belirtilir.

Excel de bir çalışma kitabının Volatile mi değil mi olduğunu öğrenmek için, bir çalışma kitabını kaydedip kapatın. Daha sonra tekrar açın. Üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan kitabı tekrar kapatırken eğer Excel Dosyada yapılan değişiklikler kaydedilsin mi diye soruyorsa o çalışma kitabı Volatile’dir. Koşullu Sayı biçimlendirme Volatile olmadığı için ise, dosyada bir değişiklik yapmadan kapamak istediğinizde size böyle bir soru sormaz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*